بهترین مواد غذایی برای پوست خشک


بهترین مواد غذایی برای پوست خشک

  • ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳
  • 871

مواد غذایی غذا چگونه میتوانند به مبارزه با خشکی پوست کمک کنند؟

پوست یکی از اندام های کلیدی بدن انسان است. پوست مانعی برای محافظت از دیگر قسمت های بدن در برابر تهدیدهای خارجی، مانند باکتری ها، اکسیدان ها و پرتوهای فرابنفش ارائه می کند. برای سلامت و مراقبت از پوست خود باید از بهترین مواد غذایی و غذا ها برای رفع خشکی پوست و آبرسانی به پوست مصرف نمائید.

عملکرد محافظتی پوست برای جلوگیری از اتلاف بیش از حد آب و جلوگیری از تاثیرگذاری مواد شیمیایی مضر و آلرژن ها بر بدن اهمیت دارد. همچنین، پوست به حفظ دمای بدن کمک می کند.

مواد مغذی به پوست در تامین این مانع محافظتی کمک می کنند. دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم و متعادل که مواد مغذی ضروری را تامین می کند می تواند به پشتیبانی از عملکردهای محافظتی پوست کمک کند.

به طور مشابه، اگر فردی یک رژیم غذایی سالم و متعادل را دنبال نکند، این می تواند عملکرد پوست را تغییر داده و به شرایطی مانند خشکی پوست منجر شود.

بهترین غذا ها مناسب پوست خشک

بهترین ویتامین ها برای رفع خشکی پوست

خشکی پوست می‌تواند نشانه ای از کمبود برخی مواد مغذی از جمله موارد زیر باشد:

  • ویتامین A
  • ویتامین C
  • ویتامین D
  • ویتامین E
  • روی
  • سلنیوم

بهترین غذا ها برای سلامت و آبرسانی پوست

اطمینان حاصل کنید که این ویتامین ها و مواد معدنی که می توانند به سلامت پوست کمک کنند بخشی از رژیم غذایی شما هستند. مصرف اسیدهای چرب امگا-۳، آنتی اکسیدان های چای سبز، و زردچوبه نیز می تواند به پیشگیری از خشکی پوست کمک کند.

در ادامه با برخی مواد غذایی که می توانند به محافظت از سلامت پوست و مرطوب سازی آن کمک کنند، بیشتر آشنا می شویم.

جگر گاو

جگر گاو منبع خوبی از ویتامین A است و یکی از بهترین غذا ها برای سلامت، آبرسانی صورت و رفع خشکی پوست می باشد. این به دلیل آن است که حیوانات ویتامین A را در جگر خود ذخیره می کنند.

به گفته موسسه ملی سلامت آمریکا، یک وعده سه اونسی (۸۵ گرم) جگر گاو سرخ شده حاوی ۶,۵۸۲ میکروگرم ویتامین A است. یک وعده به این اندازه می تواند تا ۷۳۱ درصد از ارزش روزانه ویتامین A را تامین کند.

باید به این نکته اشاره داشت که سقف مصرف روزانه برای ویتامین A برابر با ۳,۰۰۰ میکروگرم در نظر گرفته شده است. مصرف بیش از حد این ویتامین می تواند به مسمومیت منجر شود.

ویتامین A یک ماده مغذی ضروری برای مبارزه با خشکی پوست است زیرا حاوی رتینویدها و کاروتنوئیدها است. این مواد مسیرهای خاصی را در بدن فعال می کنند که به طور مستقیم بر شرایط پوست تاثیر می گذارند.

ویتامین A می تواند به بهبود آسیب ناشی از پرتو فرابنفش و کاهش علائم سوریازیس نیز کمک کند.

سیب‌ زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین منبع خوب دیگری برای ویتامین A است. یک سیب زمینی شیرین پخته حاوی ۱,۴۰۳ میکروگرم ویتامین A است. یک وعده به این اندازه می تواند ۱۵۶ درصد از ارزش روزانه برای این ویتامین را تامین کند.

بار دیگر باید به این نکته اشاره داشت که سقف مصرف روزانه ویتامین A برابر با ۳,۰۰۰ میکروگرم است و مصرف بیش از حد آن می تواند مضر باشد.

فلفل قرمز شیرین

فلفل قرمز شیرین منبع خوبی از ویتامین C است. نصف فنجان فلفل قرمز شیرین حاوی ۹۵ میلی گرم ویتامین C است. این مقدار می تواند ۱۰۶ درصد از ارزش روزانه برای این ویتامین را تامین کند.

ویتامین C در مبارزه با خشکی پوست مفید است زیرا آبرسانی به پوست را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

افزون بر این، ویتامین C از پوست در برابر پرتوهای مضر فرابنفش محافظت می کند. همچنین، این ویتامین میزان کلاژن در پوست را افزایش می دهد، شرایط پوستی مرتبط با افزایش سن، مانند چین و چروک، پیگمانتاسیون، و سفتی پوست را کاهش می دهد.

کیوی

میوه کیوی یک منبع خوب دیگر برای تامین ویتامین C بدن و پوست است. یک کیوی اندازه متوسط حاوی ۶۴ میلی گرم ویتامین C است که می تواند ۷۱ درصد از ارزش روزانه برای این ویتامین را تامین کند.

کمبود ویتامین C می تواند اثر منفی بر پوست بگذارد، به مفصل درد منجر شود، سرعت بهبودی زخم را کاهش دهد و موجب کمبود آهن شود.

بهترین غذا ها برای سلامت و آبرسانی پوست

روغن جگر ماهی کاد

روغن جگر ماهی کاد منبع خوبی از ویتامین D است و برای پوست خشک بسیار عالی می باشد. یک قاشق غذاخوری از این روغن حاوی ۳۴ میکروگرم ویتامین D است که می تواند ۱۷۰ درصد از ارزش روزانه برای این ویتامین را تامین کند.

انواع مختلفی از ویتامین D وجود دارند که شامل ویتامین D۳ و ویتامین D۲ می شوند. ویتامین D۳ می تواند کراتیوسیت ها را مهار کند که موجب بیماری های پوست خشک، مانند سوریازیس می شوند.

این ویتامین می تواند التهاب را کاهش دهد، روند بهبود زخم را تقویت کند، و به مبارزه با آثار پرتوهای مضر فرابنفش کمک کند.

شیرهای سویا، بادام، و جو دوسر

شیرهای سویا، بادام، و جو دوسر غنی شده با ویتامین D منابع خوبی برای این ماده مغذی هستند. به گفته موسسه ملی سلامت آمریکا، یک وعده حاوی ۲.۵ تا ۳.۶ میکروگرم ویتامین D است که می تواند ۱۳ تا ۱۸ درصد از ارزش روزانه برای این ماده مغذی را تامین کند.

ضد التهاب بودن ویتامین D ممکن است به آبرسانی پوست و حفظ رطوبت پوست کمک کند.

دانه‌های آفتابگردان

دانه های آفتابگردان منبع خوبی از ویتامین E هستند. یک وعده یک اونسی (۲۸ گرم) از دانه های آفتابگردان بو داده حاوی ۷.۴ میلی گرم ویتامین E است که می تواند ۴۹ درصد از ارزش روزانه برای این ویتامین را تامین کند.

ویتامین E یک آنتی اکسیدان است و می تواند به مبارزه با آثار مضر پرتوهای فرابنفش مانند خشکی پوست و پیگمانتاسیون کمک کند.

ترکیب یک منبع ویتامین C و یک منبع ویتامین E ممکن است به کاهش التهاب و پاکسازی پوست کمک کند.

صدف چروک

صدف چروک سرشار از روی است. سه اونس (۸۵ گرم) صدف چروک سرخ شده حاوی ۷۴ میلی گرم روی است که می تواند ۶۷۳ درصد از ارزش روزانه برای این ماده معدنی را تامین کند.

روی یک ماده مغذی ضروری برای محافظت از پوست در برابر آسیب پرتوهای فرابنفش است. این ماده مغذی می تواند میزان نفوذ پرتوهای فرابنفش در پوست را کاهش دهد و از خشک شدن پوست جلوگیری کند.

ترکیب یک منبع روی و یک منبع ویتامین C می تواند به مبارزه با آکنه کمک کند زیرا هر دو دارای اثرات ضد باکتری هستند.

لوبیای پخته

لوبیای پخته منبع خوبی از روی است. نصف فنجان لوبیا پخته حاوی ۲.۹ میلی گرم روی است که می تواند ۲۶ درصد از ارزش روزانه برای این ماده معدنی را تامین کند.

برای رفع و درمان خشک شدن پوست می توانید از انواع ماسک و اسکراب صورت  در فروشگاه اینترنتی نیروان  با بهترینقیمت و مناسب ترین کیفیت خرید نمائید.

 

تگ ها


نظرات کاربران

فرم ارسال نظر