فواید روغن آرگان برای پوست و مو و صورت | خرید روغن آرگان اصل


فواید روغن آرگان برای پوست و مو و صورت | خرید روغن آرگان اصل

  • ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۳
  • 1301

روغن آرگان قرن‌هاست یکی از مواد اصلی آشپزی در مراکش بوده است.نه تنها به دلیل طعم لطیف و آجیلی آن، بلکه به دلیل طیف گسترده‌ای از فواید سلامتی بالقوه ای که دارد مورد استفاده قرار میگیرد. این روغن گیاهی طبیعی از هسته میوه درخت آرگان به دست می آید. اگرچه روغن آرگان بومی مراکش است، اما اکنون در سراسر جهان برای انواع کاربردهای آشپزی، آرایشی و دارویی استفاده می شود. این مقاله 12 مورد از برجسته ترین فواید و کاربردهای روغن آرگان را برای سلامتی توضیح می دهد.

1. حاوی مواد مغذی ضروری است:روغن آرگان منبع خوبی از اسیدهای چرب لینولئیک و اولئیک، دو چربی شناخته شده برای حمایت از سلامتی است. همچنین دارای سطوح بالایی از ویتامین E است.

روغن آرگان عمدتاً از اسیدهای چرب و انواع ترکیبات فنلی تشکیل شده است.بیشتر محتوای چربی روغن آرگان از اسید اولئیک و لینولئیک حاصل می شود.تقریباً 29 تا 36 درصد از محتوای اسیدهای چرب روغن آرگان از اسید لینولئیک یا امگا 6 حاصل می شود که آن را به منبع خوبی از این ماده مغذی ضروری تبدیل می کند.اسید اولئیک، اگرچه ضروری نیست، اما 43 تا 49 درصد از ترکیب اسیدهای چرب روغن آرگان را تشکیل می دهد و همچنین یک چربی بسیار سالم است. اسید اولئیک که در روغن زیتون نیز یافت می شود، به دلیل تأثیر مثبت آن بر سلامت قلب مشهور است. علاوه بر این، روغن آرگان یک منبع غنی از ویتامین E است که برای سلامت پوست، مو و چشم ها لازم است. این ویتامین همچنین دارای خواص آنتی اکسیدانی قوی است. ویتامین E موجود در روغن آرگان از پیری پوست جلوگیری می کند. این روغن همچنین حاوی ساپونین است که به عنوان بهترین ضد چروک و ضد افتادگی، باعث می شود پوست کشسانی و شادابی خود را به خوبی حفظ کند.
 
2. دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است:ترکیبات متعدد موجود در روغن آرگان ممکن است به کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو کمک کند، اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.
 
ترکیبات فنولی مختلف موجود در روغن آرگان احتمالاً مسئول بیشتر ظرفیت های آنتی اکسیدانی و ضد التهابی آن هستند.روغن آرگان سرشار از ویتامین E یا توکوفرول است، یک ویتامین محلول در چربی که به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی برای کاهش اثرات مخرب رادیکال های آزاد عمل می کند سایر ترکیبات موجود در روغن آرگان، مانند CoQ10، ملاتونین و استرول های گیاهی نیز در ظرفیت آنتی اکسیدانی آن نقش دارند.
یک مطالعه اخیر کاهش قابل توجهی در نشانگرهای التهابی را در موش‌هایی که قبل از قرار گرفتن در معرض سم شدید کبدی با روغن آرگان تغذیه کرده بودند، در مقایسه با گروه کنترل نشان داد.علاوه بر این، برخی تحقیقات نشان می‌دهد که روغن آرگان را می‌توان مستقیماً روی پوست برای کاهش التهاب ناشی از جراحات یا عفونت‌ها نیز اعمال کرد.اگرچه این نتایج دلگرم کننده هستند، اما تحقیقات بیشتری برای درک چگونگی استفاده دارویی از روغن آرگان در انسان برای کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو مورد نیاز است.
 

عکس روغن آرگان اصل

3.سلامت قلب را تقویت میکند:اسیدهای چرب و آنتی اکسیدان های روغن آرگان ممکن است به کاهش خطر بیماری قلبی کمک کنند، اگرچه تحقیقات بیشتری لازم است.

روغن آرگان منبعی غنی از اسید اولئیک است که یک چربی تک غیراشباع و امگا 9 است.اسید اولئیک همچنین در چندین غذای دیگر، از جمله آووکادو و روغن زیتون وجود دارد و اغلب دارای اثرات محافظتی بر قلب است.یک مطالعه کوچک انسانی اشاره کرد که روغن آرگان از نظر توانایی آن در کاهش خطر بیماری قلبی از طریق تأثیر آن بر سطوح آنتی اکسیدان در خون با روغن زیتون قابل مقایسه است.
در یک مطالعه کوچک انسانی دیگر، مصرف بیشتر روغن آرگان با سطوح پایین تر کلسترول LDL "بد" و سطوح بالاتر آنتی اکسیدان های خون مرتبط بود.
در یک مطالعه بر روی خطر بیماری قلبی در 40 فرد سالم، افرادی که روزانه 15 گرم روغن آرگان را به مدت 30 روز مصرف کردند، به ترتیب 16% و 20% کاهش در سطوح "بد" LDL و تری گلیسیرید را تجربه کردند.اگرچه این نتایج امیدوارکننده است، اما مطالعات بزرگ‌تری برای درک بهتر این که چگونه روغن آرگان ممکن است از سلامت قلب در انسان حمایت کند، ضروری است.
 
4. برای دیابت فوایدی به همراه دارد:برخی از مطالعات حیوانی نشان می دهد که روغن آرگان ممکن است قند خون و مقاومت به انسولین را کاهش دهد تا از دیابت جلوگیری کند. گفته می شود، مطالعات انسانی وجود ندارد.
برخی تحقیقات اولیه حیوانی نشان می دهد که روغن آرگان ممکن است به پیشگیری از دیابت کمک کند.دو مطالعه منجر به کاهش قابل توجهی در قند خون ناشتا و مقاومت به انسولین در موش‌هایی شد که از رژیم غذایی با قند بالا در کنار روغن آرگان تغذیه می‌شدند.این مطالعات تا حد زیادی این فواید را به محتوای آنتی اکسیدانی روغن نسبت دادند.با این حال، چنین نتایجی لزوماً به این معنی نیست که اثرات مشابهی در انسان مشاهده می شود. بنابراین تحقیقات انسانی مورد نیاز است.
 
5. دارای اثرات ضد سرطانی می باشد :برخی از مطالعات لوله آزمایش اثرات بالقوه روغن آرگان را در مبارزه با سرطان نشان دادند، اگرچه مطالعات بیشتری مورد نیاز است.
 
روغن آرگان ممکن است رشد و تولید مثل برخی از سلول های سرطانی را کند کند.یک مطالعه لوله آزمایشی ترکیبات پلی فنولی از روغن آرگان را برای سلول های سرطانی پروستات اعمال کرد. این عصاره رشد سلول های سرطانی را تا 50 درصد در مقایسه با گروه کنترل مهار کرد.
در یک مطالعه لوله آزمایشی دیگر، مخلوطی از روغن آرگان و ویتامین E با درجه دارویی، میزان مرگ سلولی را در نمونه‌های سلول سرطان سینه و روده بزرگ افزایش داد.اگرچه این تحقیقات اولیه جالب است، اما تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا روغن آرگان می تواند برای درمان سرطان در انسان استفاده شود یا خیر، مورد نیاز است.
 
6. علائم پیری پوست را کاهش می دهد :چند مطالعه کوچک نشان می دهد که روغن آرگان ممکن است در کاهش علائم پیری موثر باشد، چه زمانی که بلعیده شود یا مستقیماً روی پوست شما استفاده شود.
روغن آرگان به سرعت به یک عنصر محبوب برای بسیاری از محصولات مراقبت از پوست تبدیل شده است.برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف روغن آرگان در رژیم غذایی ممکن است با کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو به کند کردن روند پیری کمک کند.همچنین ممکن است هنگامی که مستقیماً روی پوست شما اعمال می شود، از ترمیم و حفظ پوست سالم پشتیبانی کند، بنابراین علائم بصری پیری را کاهش می دهد.برخی از مطالعات انسانی نشان می‌دهند که روغن آرگان – هم مصرف شده و هم تجویز شده مستقیم – برای افزایش خاصیت ارتجاعی و آبرسانی پوست در زنان یائسه مؤثر است.در نهایت، تحقیقات انسانی بیشتری مورد نیاز است.
 
7. در بهبود برخی بیماری های پوستی موثر است و درمان میکند در حالی که روغن آرگان به طور سنتی برای درمان عفونت های پوستی استفاده می شود، شواهد محدودی برای حمایت از این موضوع وجود دارد.
گفته می شود، ترکیبات ضد التهابی ممکن است برای بافت پوست مفید باشند.روغن آرگان برای چندین دهه یک درمان خانگی محبوب برای درمان بیماری های التهابی پوست بوده است. به ویژه در شمال آفریقا، جایی که درختان آرگان منشأ می گیرند.اگرچه شواهد علمی محدودی وجود دارد که از توانایی روغن آرگان برای درمان عفونت‌های پوستی خاص پشتیبانی می‌کند، اما همچنان اغلب برای این منظور استفاده می‌شود.
با این حال، تحقیقات کنونی نشان می دهد که روغن آرگان حاوی چندین ترکیب آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است، به همین دلیل به نظر می رسد که این روغن بافت پوست را درمان می کند.به خاطر داشته باشید که تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.
 
8.باعث بهبود زخم می شود: در یک مطالعه حیوانی، روغن آرگان که برای زخم های سوختگی استفاده می شود، بهبود را تسریع می کند.با این حال، تحقیقات انسانی مورد نیاز است.
روغن آرگان ممکن است روند بهبود زخم را تسریع کند.یک مطالعه حیوانی افزایش قابل توجهی را در بهبود زخم در موش‌هایی که دو بار در روز به مدت 14 روز در سوختگی‌های درجه دوم مصرف کردند، نشان داد .اگرچه این داده ها چیزی را با قطعیت ثابت نمی کند، اما نشان دهنده نقش احتمالی روغن آرگان در بهبود زخم و ترمیم بافت است.گفته می شود، تحقیقات انسانی مورد نیاز است.
 
9.رطوبت پوست و مو را تامین میکند :روغن آرگان معمولا برای مرطوب کردن پوست و مو استفاده می شود. برخی تحقیقات نشان می دهد که اسیدهای چرب موجود در روغن آرگان ممکن است از پوست سالم و هیدراته حمایت کرده و آسیب مو را کاهش دهد.
 
اسیدهای اولئیک و لینولئیک که بیشتر محتوای چربی روغن آرگان را تشکیل می دهند، مواد مغذی حیاتی برای حفظ سلامت پوست و مو هستندروغن آرگان اغلب به طور مستقیم به پوست و مو تزریق می شود، اما ممکن است هنگام مصرف نیز موثر باشد.
در یک مطالعه، کاربردهای خوراکی و موضعی روغن آرگان باعث بهبود رطوبت پوست در زنان یائسه شد.اگرچه هیچ تحقیقی در مورد استفاده خاص از روغن آرگان برای سلامت مو وجود ندارد، اما برخی از مطالعات نشان می‌دهند که روغن‌های گیاهی دیگر با مشخصات تغذیه‌ای مشابه ممکن است نوک‌های شکافته شده (موخوره)و سایر انواع آسیب‌های مو را کاهش دهند. 
 
10. اغلب برای درمان و جلوگیری از علائم کشش پوست استفاده می شود: روغن آرگان اغلب به عنوان دارویی برای درمان ترک‌های پوستی استفاده می‌شود، اگرچه هیچ داده علمی این موضوع را تایید نمی‌کند.
روغن آرگان اغلب برای پیشگیری و کاهش علائم کشش استفاده می شود، اگرچه هیچ تحقیقی برای اثبات اثربخشی آن انجام نشده است.در واقع، هیچ شواهد محکمی مبنی بر اینکه هر نوع درمان موضعی ابزاری موثر برای کاهش علائم کشش است وجود ندارد.با این حال، تحقیقات نشان می‌دهد که روغن آرگان ممکن است به کاهش التهاب و بهبود خاصیت ارتجاعی پوست کمک کند.به همین دلیل است که بسیاری از افراد در استفاده از آن برای ترک‌های پوستی موفق هستند .
 
11. گاهی اوقات برای درمان آکنه استفاده می شود: اگرچه برخی افراد ادعا می کنند که روغن آرگان برای درمان آکنه موثر است، هیچ مطالعه ای این را تایید نمی کند. با این حال، ممکن است قرمزی را کاهش دهد و تحریکات ناشی از آکنه را تسکین دهد.
برخی منابع ادعا می‌کنند که روغن آرگان یک درمان موثر برای آکنه است، اگرچه هیچ تحقیق علمی دقیقی این را تایید نمی‌کند.گفته می شود، ترکیبات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی روغن آرگان ممکن است از کاهش قرمزی و تحریک پوست ناشی از آکنه حمایت کند .این روغن همچنین ممکن است به هیدراتاسیون پوست کمک کند، که برای پیشگیری از آکنه مهم است.اینکه آیا روغن آرگان در درمان آکنه شما مؤثر است یا نه، احتمالاً به علت آن بستگی دارد. اگر با خشکی پوست یا سوزش عمومی دست و پنجه نرم می کنید، روغن آرگان ممکن است راه حلی را ارائه دهد. با این حال، اگر آکنه شما توسط هورمون ها ایجاد شده باشد، روغن آرگان احتمالا تسکین قابل توجهی نخواهد داشت.
12. دسترسی آسان و افزودن آن به روال سلامتی و زیبایی  :به دلیل محبوبیت اخیر، روغن آرگان به طور گسترده ای در دسترس است و استفاده از آن برای پوست، مو و غذا آسان است.
همانطور که روغن آرگان به طور فزاینده ای محبوب شده است، اضافه کردن آن به روال سلامتی و زیبایی خود آسان تر از همیشه است.این به طور گسترده در اکثر فروشگاه های مواد غذایی عمده، داروخانه ها و خرده فروشان آنلاین موجود است.

خواص روغن آرگان برای پوست و مو

روغن آرگان از هسته‌هایی که روی درختان آرگان  بومی کشور مراکش رشد می‌کنند به دست می‌آید. روغن آرگان صددرصد خالص کاملا زرد رنگ است. به طوری که به روغن آرگان لقب طلای مایع داده‌اند.اغلب به عنوان روغن خالص فروخته می شود  و می تواند به طور مستقیم به صورت موضعی (مستقیم روی پوست) مالیده شود یا  محصولات فرآوری شده آن  به شکل کپسول مکمل ، برای مصرف خوراکی مصرف  شود.

این روغن غنی از آنتی اکسیدان و اسیدهای چرب است که برای پاکسازی و ترمیم پوست حیاتی هستند و اگر کمی از این روغن بر روی پوست خود ماساژ دهید تاثیر شگفت انگیز این روغن را در نرم تر شدن و شادابی و ترمیم پوست خود خواهید دید. این روغن به دلیل همین آنتی اکسیدان های مفید از پیری زودرس پوست جلوگیری می کند و اثرات بدی که آفتاب روی پوست شما بر جای گذاشته را از بین می برد. روغن آرگان یکی از بهترین مرطوب کننده ها می باشد که همواره پوست شما را مرطوب نگه می دارد و از رادیکالهای آزاد روی پوست شما را از بین می برد.

روغن آرگان ممکن است با محصولات آرایشی  مانند شامپو، صابون و نرم کننده ها، سرم و ماسک ها مخلوط  شود. روغن آرگان دارای خواص مفید و ویتامین های مختلف است که ترکیبی قدرتمند برای تقویت سلامت پوست و مو و سایر اعضای بدن است.

روغن آرگان برای پوست

روغن آرگان معمولاً به صورت موضعی به شکل خالص آن استفاده می شود،اما اغلب در محصولات آرایشی مانند لوسیون ها و کرم های پوست نیز گنجانده می شود.در حالی که می توان آن را مستقیماً روی پوست شما اعمال کرد، ممکن است بهترین کار این باشد که با مقدار بسیار کمی شروع کنید تا مطمئن شوید که هیچ واکنش نامطلوبی روی پوست شما نخواهد گذاشت.

خواص روغن آرگان برای صورت

  • از آسیب های خورشید محافظت می کند
زنان مراکشی مدت‌هاست که از روغن آرگان برای محافظت از پوست خود در برابر آسیب‌های نور خورشید استفاده می‌کنند، مطالعاتی که در این زمینه در سال 2013 انجام شد نشان داد که فعالیت آنتی اکسیدانی موجود در روغن آرگان ، به محافظت از پوست در برابر آسیب رادیکال های آزاد ناشی از نور خورشید کمک می کند.
از فواید روغن آرگان اینست که از سوختگی پوست جلوگیری کرده و در نتیجه پوست دچارهیپرپیگمانتاسیون نمی شود. حتی در  دراز مدت، روغن آرگان  ممکن است به پیشگیری از ابتلا به سرطان پوست ، از جمله ملانوم کمک کند. همچنین برای بهره مندی  از خواص روغن آرگان برای پوست، می توانید مکمل های روغن آرگان را به صورت خوراکی مصرف کنید یا روغن را به صورت موضعی روی پوست خود بمالید.
عکس
  • روغن آرگان آکنه را درمان می کند
آکنه هورمونی، اغلب نتیجه سبوم اضافی است که توسط هورمون ها ایجاد می شود. یکی از خواص روغن آرگان اثرات ضد سبوم  آن است که می تواند به طور موثر مقدار سبوم روی پوست را تنظیم کند. این می تواند به درمان انواع مختلف آکنه کمک کند و پوستی صاف تر و بهتر داشته باشید. حداقل دو بار در روز روغن آرگان – یا کرم های صورت حاوی روغن آرگان – را مستقیماً روی پوست خود بمالید. شما باید بعد از 4 هفته نتایج آن را ببینید.
عکس
  • روغن آرگان اثرات ضد پیری دارد
روغن آرگان از دیرباز به عنوان یک درمان ضد پیری استفاده شده است اگرچه تاکنون این خواص توسط  مصرف کنندگان نقل قول شده است به تازگی محققان با آزمایش روی زنان یائسه توانستند خواص روغن آرگان و اثرات ضد پیری آن را به اثبات برسانند. 
محققان دریافتند استفاده همزمان از مکمل های خوراکی روغن آرگان و محصولات آرایشی این روغن،  منجر به افزایش قابل توجهی در انعطاف پذیری پوست شده و جلوی پیری پوست را تا حد زیادی می گیرد. متخصصان پوست همچنین می گویند که اسیدهای چرب امگا 3 موجود در روغن آرگان می تواند تولید کلاژن را تقویت کرده و پوست شما را حجیم کند و خطوط و چین و چروک را کاهش دهد.
 

خواص روغن آرگان برای مو

روغن آرگان می تواند مو و پوست سر شما را مرطوب کند و از موهای شما در برابر آسیب های روزمره محافظت کند. روغن آرگان با کاهش شکستگی و شکافته شدن موها و حفظ سلامت پوست سر، ممکن است به جلوگیری از ریزش مو برای موهای ضخیم تر و پرتر کمک کند.
از دیگر فواید روغن آرگان، خاصیت مرطوب کنندگی آن است. به همین دلیل اغلب در لوسیون ها، صابون ها و نرم کننده های مو یافت می شود. می توان آن را به صورت موضعی یا خوراکی همراه با مکمل های روزانه برای اثر مرطوب کنندگی مصرف کرد. این تا حد زیادی به لطف ویتامین E فراوان آن است که یک آنتی اکسیدان محلول در چربی است و می تواند به بهبود احتباس آب در پوست  کمک کند. همچنین روغن آرگان با جلوگیری از آسیب به کوتیکول خارجی ساقه مو، کیفیت مو را بهبود می‌بخشد و در عین حال رنگدانه‌های طبیعی ( ملانین ) را که رنگ مو را تامین می‌کند، حفظ می‌کند.

تاثیر استفاده از روغن آرگان پس از رنگ کردن مو

طبق یک مطالعه در سال 2013 در برزیل، روغن آرگان پس از انجام چندین مرحله رنگ آمیزی مو، توانست کیفیت مو و حفظ رنگ را افزایش دهد. رنگ کردن مو یکی از سخت‌ترین روش‌هایی است که موها می‌توانند  متحمل شوند، و به نظر می‌رسد خواص  روغن آرگان برای محافظت از مو، در مقایسه با نرم‌کننده‌های تجاری ،  بیشتر است. 

طرز استفاده از روغن آرگان 

اینکه چند بار از روغن آرگان برای مو استفاده می کنید به نوع مو و وضعیت آن بستگی دارد. به عنوان مثال اگر موهای خشک، آسیب دیده یا وز دارید، بهتر است هر روز از این روغن استفاده کنید، زیرا به طور مداوم از اثرات احیا کننده آن بهره مند خواهید شد. وجود اسید لینولئیک، اسید اولئیک و اسید پالمیتیک در  روغن  آرگان، باعث ایجاد یک لایه محافظتی بر روی ساقه مو می‌شود. این لایه از بروز آسیب‌هایی مانند موخوره و شکستگی موها جلوگیری می‌کند.
ازدیگر خواص روغن آرگان، ایجاد یک لایه محافظتی روی مو در برابر استفاده از وسایل حرارتی آرایش مو، رنگها و شوینده هاست. یکی دیگر از عوامل آسیب‌زننده به موها، نور آفتاب است. این نوع آسیب نیز با وجود روغن آرگان به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. 

طرز استفاده روغن آرگان برای مو(روغن آرگان روی موی خیس یا خشک)

 پس از استحمام موهای خود را با حوله تمیز خشک کنید. خشک کردن موها باید در حدی باشد که آب موها گرفته شده و رطوبت آن باقی بماند.
سپس چند قطره روغن آرگان را در کف دست خود ریخته  و دست‌هایتان را به هم بمالید.
در این مرحله ساقه موها را با کف دست‌ها و از بالا به پایین ماساژ داده تا ساقه تک تک موهایتان به این روغن آغشته شوند.
این کار را هر بار پس از استحمام انجام دهید.تا از فواید روغن آرگان بطور کامل بهره مند شوید.بهتر است در هر هفته دو تا سه بار از روغن آرگان بر روی ساقه موهای خود استفاده کنید.
می توانید روغن آرگان را مستقیماً روی موهای مرطوب یا خشک بمالید تا رطوبت موهای شما را بهبود ببخشید،شکستگی و شکنندگی مو را کاهش میدهد.همچنین برای بهبود موخوره نیز بسیار مفید است.گاهی اوقات در شامپوها یا نرم کننده ها گنجانده می شود.اگر اولین بار است که از آن استفاده می کنید، با مقدار کمی شروع کنید تا ببینید موهای شما چگونه واکنش نشان می دهد. اگر ریشه های طبیعی چرب دارید، آرگان را فقط به انتهای موهای خود بمالید تا موهای چرب ظاهر نشوند.
 

روغن آرگان برای آشپزی

اگر علاقه مند به استفاده از روغن آرگان با غذا هستید، به دنبال انواعی باشید که به طور خاص برای پخت و پز به بازار عرضه شده اند، یا مطمئن شوید که روغن آرگان 100٪ خالص را خریداری می کنید.روغن آرگان که برای اهداف آرایشی به فروش می رسد ممکن است با مواد دیگری که نباید مصرف کنید مخلوط شود. به طور سنتی از روغن آرگان برای فرو بردن نان یا ریختن روی کوسکوس یا سبزیجات استفاده می شود. همچنین می توان آن را کمی گرم کرد، اما برای ظروف با حرارت بالا مناسب نیست زیرا می تواند به راحتی بسوزد.روغن آرگان قرن هاست که برای مصارف مختلف آشپزی، آرایشی و دارویی استفاده می شود.
 
به طور کلی میتوان گفت:
 
روغن آرگان سرشار از مواد مغذی ضروری، آنتی اکسیدان ها و ترکیبات ضد التهابی است.
 
تحقیقات اولیه نشان می دهد که روغن آرگان ممکن است به پیشگیری از بیماری های مزمن از جمله بیماری قلبی، دیابت و سرطان کمک کند. همچنین ممکن است انواع بیماری های پوستی را درمان کند.
 
در حالی که تحقیقات کنونی نمی تواند به طور قطع بیان کند که روغن آرگان برای درمان هر یک از این شرایط موثر است، بسیاری از افراد پس از استفاده از آن نتایج مطلوبی را گزارش می دهند.
 
اگر در مورد روغن آرگان کنجکاو هستید، پیدا کردن و استفاده از آن از همین امروز آسان است.
 

روغن آرگان موثر برای پوست های حساس

اگر پوستتان حساس است و باید مرتبا مرطوب باشد باید از این روغن استفاده کنید و سعی کنید موقع استراحت کمی از این روغن را روی پوست ماساژ دهید و به پوست استراحت بدهید. اگر پاک کننده ی پوست استفاده می کنید حتما از محصولات حاوی روغن آرگان باشد.

فواید روغن آرگان در التیام زخمها (درمان سریع زخم ها):

تحقیقات نشان داده که استفاده از این روغن چه خوراکی و چه غیر خوراکی به بهبود سریع زخم ها کمک کرده است این روغن حاوی مواد ضد التهاب است و برای پوست خانمهای یائسه  هم بسیار موثر است و از پیری زودرس پوست جلوگیری می کند زیرا کشسانی پوست را افزایش میدهد و رطوبت مناسب پوست را حفظ می کند. آنتی اکسیدان های موجود در روغن آرگان یک نیروی قدرتمند هستند که در کنار ویتامین E ، باعث بهبود سریع زخمها وبریدگیها می شوند.

خواص روغن آرگان برای صورت

ترمیم پوست لب با روغن آرگان

اگر می خواهید پوست لب که معمولا بسیار حساس است و خیلی زود ترک می خورد کاملا ترمیم شود و شاداب و جوان بماند حتما از آرگان یا محصولاتی بر پایه ی این روغن استفاده کنید.

درمان و از بین بردن جوش و آکنه

روغن آرگان به دلیل داشتن ویتامین E و بسیاری آنتی اکسیدانهای مفید یک ضد التهاب است این روغن می تواند به عنوان یک محلول مفید برای درمان جوش صورت و منافذ باز استفاده شود. و اگر پوستتان دارای جوش و یا آکنه است استفاده از این روغن به مرور زمان این التهابات و آکنه ها را از بین می برد.

آیا روغن آرگان برای سلامت پوست بهترین گزینه است؟(خواص روغن آرگان برای پوست)

یک پوست شاداب و سالم حتما شما را زیباتر و جذاب تر نشان خواهد داد پس باید بکوشید پوست سالم و درخشانی داشته باشید اما چگونه؟ باید پوست را از انواع آلودگی ها پاک کنید و این با روغن ارگان امکان پذیر است این روغن علاوه بر این که پوست شما را پاکسازی می کند آن را مرطوب می کند و چروک های ریز پوستی را ترمیم می کند. در نتیجه پوست زیباتر و شاداب تر به نظر خواهد رسید.شما می توانید از محصولات بهداشتی مانند پاک کنندهای حاوی این روغن هم استفاده کنید.

فواید روغن آرگان برای پوست

تاثیر روغن آرگان در درمان برخی بیماریهای پوستی

روغن آرگان دارای خواص درمانی  زیادی از جمله خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است. هر دو به کاهش علائم تعدادی از بیماری های التهابی مختلف پوست مانند پسوریازیس و روزاسه کمک می کنند.
برای دستیابی به بهترین نتیجه، روغن آرگان خالص را مستقیماً روی لکه های پوستی که تحت تأثیر پسوریازیس قرار گرفته اند، بمالید. روزاسه  را می توان با مصرف مکمل های خوراکی به بهترین نحو درمان کرد.
یکی از کاربردهای سنتی روغن آرگان برای درمان عفونت های پوستی است. روغن آرگان دارای خواص ضد باکتریایی و قارچ کش است. این خاصیت روغن آرگان،به پوست کمک کرده وتوانیی پیشگیری از عفونت های قارچی و باکتریایی را به آن می دهد.

درمان درماتیت آتوپیک با آرگان

اگر دچار درماتیت آتوپیک هستید و از خارش و قرمزی رنج می برید خوب است که از آرگان استفاده کنید این روغن حاوی ویتامین ای است و برای درمان این بیماری و علائم آن بسیار مفید است.این روغن خاصیت ضد التهابی هم دارد و همین امر موجب تسکین خارش ها و مشکلات این بیماری می شود. 

قیمت روغن آرگان اصل برای پوست صورت

از بین بردن سلولیت و ترک های پوستی

آرگان  و روغن آن غنی از تری ترپنوئید است و به همین دلیل می تواند جای زخم یا ترک ها را از بین ببرد. خانمها اکثرا دارای سلولیت و ترک های پوستی هستند و می دانید که این ترک ها ظاهر چندان خوبی ندارند  شما با مصرف روغن آرگان می توانید این ترک ها را کمتر کنید و از بین ببرید. 

جلوگیری از ترک خوردگی و کشیدگی پوست هنگام بارداری

هنگام بارداری به دلیل اضافه وزن معمولا خانم ها دچار ترک پوستی و کشیدگی می شوند روی شکم هم به دلیل رشد کودک داخل شکم مادر باعث کشیدگی پوست شکم می شود بهترین و موثرترین روغن برای جلوگیری از این کشیدگی ها همین روغن ارگان است کافی است چند قطره روی محل مورد نظر بریزید و بعد ماساژ دهید از 5 ماهگی به بعد حتما روی نقاط مورد نظر از این روغن استفاده کنید.

خواص روغن آرگان در درمان  ترک و کشیدگی پوست

ترک های پوستی به ویژه در دوران بارداری شایع هستند، اما هر کسی میتواند آن را تجربه کند به طور مثال کسانی که افزایش وزن ناگهانی پیدا می کنند.یک مطالعه در سال 2016 نشان داد که  کرم حاوی روغن آرگان خاصیت ارتجاعی پوست را بهبود  بخشید. این به پیشگیری و درمان زود هنگام ترک های پوستی کمک کرد.اگر دچار ترک یا کشیدگی پوست شده اید، حداقل دو بار در روز روغن آرگان را مستقیماً روی ناحیه آسیب دیده بمالید. این کار را به محض اینکه مشکوک به کشیدگی پوست یا شروع به  دیدن علائم ترک کردید انجام دهید تا  از فواید روغن آرگان برای پوست  بیشترین بهره را ببرید. 

رشد و سلامت ناخن ها :

اگر ناخنهای شکننده ای دارید روغن آرگان می تواند برای سلامت و مراقبت از ناخن های شما گزینه ی خوبی باشد این روغن غنی از ویتامین ای است و استفاده ی مرتب از این روغن روی ناخن ها موجب سلامت و تقویت آنها خواهد شد.

آیا روغن آرگان منقضی میشود؟

از خواص روغن آرگان، ماندگاری نسبتاً طولانی (تا دو سال) آن است. گرچه کیفیت آن می تواند تحت تاثیر گرمای شدید و اشعه ماوراء بنفش (UV) خورشید کم شود.
برای جلوگیری از این امر، روغن آرگان را در ظرف شیشه ای اصلی خود در یک اتاق خنک و دور از نور مستقیم خورشید نگهداری کنید. نگهداری آن در یخچال می تواند به حفظ روغن کمک کند. در داخل یخچال روغن بسته می شود و دوباره پس از رسیدن به دمای اتاق به حالت عادی باز می گردد. هر روغنی را که تاریخ انقضای آن به پایان رسیده و بوی تندی دارد یا به طور ناگهانی کدر شد و تغییر رنگ داد دور بریزید.  روغن آرگان اصل بویی شبیه به آجیل و نزدیک به پاپ کرن دارد. این بو ماندگاری زیادی ندارد و سریع از بین می‌رود. بوی روغن آرگان مثل روغن زیتون در خاصیت آن تاثیر زیادی در تامین خواص مختلف آن برای پوست و مو دارد. روغنهای آرگان‌ بی بو، قیمت کمتری دارند چرا که کیفیت آن‌ها در فرآیند حذف بو و اسانس از دست رفته است و خواص آن‌ها نیز کاهش پیدا کرده است.

ظرف (محفظه) نگهداری روغن آرگان

نکته مهمی که هنگام خرید این نوع محصولات بهداشتی باید به آن توجه کرد، ظرف نگهداری یا همان بطری است که روغن آرگان در آن نگهداری می شود. این ظروف باید به رنگ تیره باشند تا حتی اگر در جهت مستقیم تابش خورشید قرار گرفتن، سبب اثر گذاری بر ترکیبات داخلی بطری نشوند و روغن خاصیت خود را از دست ندهد. روغن آرگان هم مانند تمام روغن‌های طبیعی رسوب می‌کند و بعد از مدتی انتهای بطری رسوبات مات و همرنگ با بافت طبیعی روغن مشاهده می‌شود که باید بلافاصله بعد از تکان دادن بطری روغن، این رسوب مجددا در روغن حل و ناپدید ‌شود.

قیمت روغن آرگان اصل

یکی از عوامل در تشخیص روغن آرگان اصل از نوع تقلبی  قیمت آن است. قیمت روغن آرگان به دلیل کمبود مواد مصرفی در بازار بالا و تا حدی گران است.
پس، روغن آرگان اصل نمیتواند ارزان باشد و اگر روغن آرگان با قیمت پایین عرضه شود حتما به اصالت آن شک کنید.
نکته دیگر اینکه، روغن‌های طبیعی اکثرا گرانروی بالایی دارند و به اصطلاح بافت سنگینی دارند. روغن آرگان بافت سنگین‌تری نسبت به سایر روغن‌های طبیعی دارد. شما باید بعد از این که مقداری از روغن را روی پوست خود ماساژ دادید متوجه این بافت سنگین بشوید. نکته جالب در مورد روغن آرگان این است که با وجود بافت نسبتا سنگین، جذب آن بر روی پوست سریع است. پس اگر بعد از استفاده از این روغن متوجه شدید که برای مدت زمان طولانی تری پوست شما را چرب می‌کند به اصالت محصول شک کنید.

پرطرفدارترین محصولات روغن آرگان

بسیاری از برندها اقدام به تولید محصول ، از این اکسیر جادویی پرآوازه نموده اند.در ذیل برخی از پر طرفدارترین محصولات روغن آرگان را معرفی می کنیم.
کرم مو طلایی پرو ویتامین پنتن Pantene میل 300
روغن مو آرگان بل جاردین Belle jardin  میل100
سرم آرگان آون Avonمیل 30
روغن آرگان مو فوق العاده قوی لاکابین Lacabine میل 150
سرم مو دوفاز ریبیزا حاوی روغن آرگان Ribiza میل 300
شامپو روغن آرگان کالیما برای موهای آسیب دیده Kalima میل 500
روغن موی آرگان آلتر هیر Alter hair میل 100
روغن آرگان اچ زون برای موهای وز H.Zone  میل 125
سرم مو روغن آرگان رنه بلانژ (اکتیر)Actir میل 50

نکته پایانی

مهم‌ترین موضوعی که باید در زمان استفاده از روغن  آرگان مد نظر داشته باشید، مداومت است. توجه کنید فواید روغن ارگان و هر روغن طبیعی دیگری تنها در صورتی آشکارمی‌شوند که به صورت منظم مورد استفاده قرار بگیرند. همچنین برای دیدن نتایج روغن درمانی با روغن‌های گیاهی باید کمی صبور باشید.فروشگاه اینترنتی لوازم آرایشی و بهداشتی نیروان امیدوار است مطالب مندرج در این مقاله  به شما  در انتخاب محصولات روغن آرگان، نحوه مصرف و طول مدت استفاده ،کمک کند.

تگ ها


نظرات کاربران

فرم ارسال نظر